Have a Question ?

Home / Answered Questions / Other / aunt-sally-s-new-orleans-most-famous-pralines-sells-pralines-costing-1-15-each-to-make-if-aunt-sally-aw591

(Solved): Aunt Sally’s “New Orleans Most Famous Pralines” Sells Pralines Costing $1.15 Each To Make. If ...


Aunt Sally’s “New Orleans Most Famous Pralines” sells pralines costing $1.15 each to make. If Aunt Sally’s wants a 25% markup based on selling price and produces 40 pralines with an anticipated 16% spoilage, what should each praline be sold for? (Use your unrounded "number of units available for sale" value (after accounting for spoilage). Round your answer to the nearest cent.)



We have an Answer from Expert View Expert Answer

Expert Answer


Solution :- Cost of Producing one praline = $ 1.15 If 40 Praline is cost will be (40* $1.15) = $46 Required Mark Up on sale = 25% Thus, if sale is 100 Mark up will be equal to 25 ( 25% of 100) and,
We have an Answer from Expert
Buy This Answer $5

-- OR --

Subscribe To View Unlimited Answers
Subscribe $12 / Month